Leki bierzemy w celu poprawy i utrzymania zdrowia, jednak większość z nich ma również potencjalne działania uboczne. Niektóre z tych działań manifestują się w jamie ustnej. Które leki mogą niekorzystnie wpłynąć na stan zębów i dziąseł?
Jakie leki zawierają cukier?
Cukier jest szkodliwy dla zdrowia zębów, ponieważ stanowi pożywkę dla bakterii, które wywołują próchnicę. Ale chociaż wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, nie każdy wie, jakich produktów lepiej unikać. Nie tylko w słodyczach cukier znajduje się w dużych ilościach. Również część leków charakteryzuje się dużą zawartością cukru.
Dotyczy to przede wszystkim leków na gardło w formie tabletek do ssania, a także suplementów witamin. Jednak największym zagrożeniem dla zębów są syropy. Nie tylko ze względu na zawartość cukru i innych substancji słodzących, takich jak syrop glukozowy, sacharoza i sorbitol, ale też z uwagi na lepką konsystencję, która sprawia, że cukry łatwiej osadzają się na zębach.
Jakie leki obniżają wydzielanie śliny?
Niektóre leki obniżają ilość wydzielanej śliny. Do tej grupy farmaceutyków należą m.in. leki obniżające ciśnienie, moczopędne, stosowane w leczeniu depresji czy choroby Parkinsona.
A dlaczego obniżona ilość śliny to coś niekorzystnego dla zdrowia jamy ustnej? Otóż ślina oczyszcza powierzchnię zębów, wzmacnia ich strukturę i działa przeciwbakteryjnie, zmniejszając ryzyko próchnicy. Obniżenie ilości wydzielanej śliny zwiększa podatność zębów na próchnicę.
Jakie jeszcze leki szkodzą zdrowiu jamy ustnej?
Wśród innych leków, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie jamy ustnej, warto zwrócić uwagę między innymi na takie jak:
- tetracyklina – to rodzaj antybiotyku, przepisywanego przede wszystkim Pacjentom zmagającym się z trądzikiem. Tetracyklina działa skutecznie na trądzik, jednak jej efektem ubocznym jest to, że kiedy stosuje się ją w dzieciństwie, odkłada się na szkliwie zębów, powodując przebarwienia. Ale tetracyklina nie tylko obniża estetykę uśmiechu, ale też zaburza działanie flory bakteryjnej, jak każdy antybiotyk, co przy długotrwałym stosowaniu może stać się źródłem takich problemów jak nadżerki i zakażenia grzybicze;
- leki wziewne na astmę – mogą obniżać pH w jamie ustnej, co prowadzi do erozji szkliwa. Najgorsze dla zębów są te leki wziewne, które zawierają laktozę, ponieważ podczas inhalacji osadza się ona na zębach, stając się pożywką dla bakterii;
- leki cytostatyczne – ta grupa leków obniża odporność organizmu. Odbija się to oczywiście również na zębach, które stają się bardziej narażone na działanie próchnicotwórczych bakterii. Dlatego przy przyjmowaniu leków cytostatycznych powinno się ze szczególną skrupulatnością dbać o zdrowie jamy ustnej.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o oddziaływaniu leków na zdrowie jamy ustnej, zapraszamy do Nowego Orłowa – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.