Sterowana regeneracja kości (GBR – Guided Bone Regeneration) stosowana jest przed zabiegiem wszczepienia implantów zębowych. Jej konieczność wynika z niedostatecznej ilości tkanki kostnej w szczęce lub żuchwie, co uniemożliwiłoby przeprowadzenie procedury. Rozwiązanie pozwala odbudować kościec, który zaniknął nawet przy wieloletnim utrzymywaniu braków w uzębieniu.
Kiedy zachodzi konieczność sterowanej regeneracji kości?
Zabieg wykonuje się w przypadku zaniku tkanki kostnej szczęki lub żuchwy. Problem ten jest efektem dłuższej obecności braków w uzębieniu, utrzymywanych przez co najmniej kilka miesięcy. Kościec traci swoje obciążenie i zaczyna stopniowo zanikać, co fachowo określamy jako atrofia kości.
Zanik kości nie jest zjawiskiem natychmiastowym i wymaga pewnej ilości czasu. Największe ubytki można zaobserwować w ciągu pierwszych 3 miesięcy od utraty zębów, wynosząc około 50-60% w okolicy policzków i języka, a także 25-30% w przestrzeni wyrostka zębodołowego. Po tym kulminacyjnym momencie atrofia postępuje w tempie mniej więcej 1% w skali roku.
Jakie są rezultaty zaniku kości jamy ustnej?
- Obniżenie zgryzu – może powodować ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego;
- zaburzenia okluzji, czyli punktu styku pomiędzy przeciwstawnymi zębami;
- pogorszenie estetyki twarzy – żuchwa powoli się wycofuje, co nadaje twarzy bardziej okrągłego kształtu, nawet jeśli wcześniej była podłużna;
- częstym problemem są postarzające zmarszczki, które są efektem zmniejszonej aktywności mięśni mimicznych.
Sterowana regeneracja kości – na czym polega zabieg?
Przed zabiegiem sterowanej regeneracji kości przeprowadza się konsultację. Ma ona na celu określenie potrzeb i oczekiwań Pacjenta, a także przeprowadzenie diagnostyki obrazującej stan tkanek kostnych jego narządu żucia.
Dopiero po konsultacji dentysta może przejść do wykonania właściwego zabiegu. Stomatolog wykonuje w tkankach miękkich jamy ustnej niewielki otwór, a potem wprowadza przez niego materiał zastępujący tkankę kostną. Następnie pokrywa powstałe uzupełnienie specjalną membraną, która będzie zapewniała mu odpowiednią stabilność oraz uformuje narastający kościec.
Preparat użyty podczas zabiegu integruje się z otaczającymi tkankami kostnymi po około 6-9 miesiącach, tworząc trzon kośćca, a następnie ulega rozkładowi. Tym sposobem tworzy się odpowiednie podłoże pod wszczepienie implantów, które zastąpią utracone korzenie zębów.
Czy zabieg sterowanej regeneracji kości jest bolesny?
Podczas zabiegu regeneracji kości używane są nowoczesne znieczulenia miejscowe. Eliminują one ból na każdym etapie procedury, zapewniając Pacjentowi odpowiedni komfort psychiczny. Oprócz tego dentysta używa nowoczesnych narzędzi oraz pracuje w sposób umożliwiający jak najmniejszą ingerencję w zdrowe tkanki jamy ustnej. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia traumatycznych przeżyć, które mogłyby przesądzić o rozwoju dentofobii.
Co możesz teraz zrobić?
Leczenie implantologiczne w Nowe Orłowo Dental Clinic jest precyzyjnie planowane, a jego realizacją zajmuje się doświadczona ekspertka. Tym sposobem zyskuje najwyższą możliwą skuteczność, która pozwala przywrócić pełną funkcjonalność jamy ustnej Pacjenta oraz jego piękny uśmiech. Chcąc umówić się na wizytę, możesz zadzwonić pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.