Jednym z zabiegów, jakie możesz wykonać u dentysty, jest przedłużenie zębów. Jaki jest cel takiego zabiegu? Czemu ktoś miałby chcieć, by jego zęby były dłuższe? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, że istnieją sensowne powody do przeprowadzenia takiego zabiegu, a także poznasz metody przedłużania zębów.
Jaki cel ma przedłużanie zębów?
Komu zaleca się przedłużanie zębów? Po co wykonywać taki zabieg? Zacznijmy od faktu, który raczej nie jest powszechnie znany, a – jak się okazuje – ma duże znaczenie dla estetyki i zdrowia naszych zębów. Otóż zęby nie zachowują tej samej długości przez całe nasze życie. Ścierają się wraz z wiekiem, w tempie około 0,3 mm na dekadę.
Zęby 40-letniej osoby zwykle są o ponad 0,5 mm krótsze niż u osoby 20-letniej. Jeszcze szybciej ścieranie zachodzi u osób nerwowo zaciskających i zgrzytających zębami, w tym również cierpiących na bruksizm. Ubytek zębów odbywa się na tyle powoli, że przez dłuższy czas go nie zauważamy. Jednak w wieku 40 lat zmiany są już wyraźniej dostrzegalne nawet gołym okiem.
No dobrze, ale dlaczego się tym przejmować? Czemu krótsze zęby stanowią problem? Między innymi z powodu pogorszenia estetyki uśmiechu. Przez skrócenie zębów pogarsza się podparcie dla mięśni twarzy i skóry wokół ust, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek. Ale ścieranie się zębów odbija się niekorzystnie nie tylko na estetyce – prowadzi do pęknięć szkliwa i większej podatności na próchnicę. Starte zęby mogą również przyczyniać się do takich dolegliwości jak przewlekła bóle głowy czy – co może zaskoczyć – sztywnienie karku. Z tych powodów warto zdecydować się na przedłużanie startych zębów.
Metody przedłużania zębów
Jedną z metod przedłużania zębów jest zastosowanie licówek porcelanowych. To cienkie płatki mocowane na przedniej części zębów, aby zamaskować ich niewielkie niedoskonałości. Jednym z ich zastosowań jest właśnie zwiększenie długości zęba. Trzeba tu jednak nadmienić, że licówki porcelanowe wymagają oszlifowania szkliwa.
Mniej inwazyjną, a przy tym również tańszą metodą, jest bonding startych zębów. Jak przebiega ten zabieg? Otóż polega on na pokryciu powierzchni zębów wykonanym z żywicy kompozytem. Zabieg ten nie wymaga oszlifowania zębów, ponieważ kompozyt utrzymuje się na ich powierzchni dzięki zjawisku adhezji, polegającemu na wzajemnym przyleganiu warstw różnych materiałów w wyniku międzycząsteczkowych oddziaływań. W ramach przygotowania do wykonania bondingu zęby trzeba jednak wyleczyć, jeśli są w nich ubytki i zmiany próchnicze, a także poddać gabinetowej higienizacji.
Przed nałożeniem kompozytu powierzchnię zębów nie tylko się czyści, ale też przeprowadza wytrawianie kwasem o łagodnym działaniu. Następnie nakłada się żywicę kompozytową, a dopiero na nią kładzie się właściwy kompozyt. Jest on nakładany warstwami, a każda z nich jest starannie modelowana, aby jak najwierniej odwzorowywać naturalny ząb. Materiał kompozytowy jest naświetlany specjalną lampą stomatologiczną, dzięki czemu zyskuje on odpowiednią twardość i staje się odporniejszy na uszkodzenia.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przedłużaniu zębów, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.