Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny, który pozwala oczyścić zęby z osadów i biofilmu bakteryjnego. W jaki sposób przebiega i z jakimi wiąże się kosztami?
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie jest jednym z zabiegów wchodzących w skład profesjonalnej gabinetowej higienizacji (pozostałe zabiegi to skaling, polerowanie). Do piaskowania wykorzystuje się piasek stomatologiczny. To mieszanina zawierająca drobiny czyszczące, których twardość pozwala na skuteczne usuwanie przebarwień pochodzenia zewnętrznego i biofilmu bakteryjnego z powierzchni zębów, a jednocześnie, przy odpowiednim doborze piasku i zastosowaniu właściwej techniki pracy, twardość nie jest tak duża, by uszkodzić szkliwo.
Piaskowanie wykonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia jakim jest – piaskarka stomatologiczna. Jest ona wyposażona w dyszę, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień wody, powietrza i wspomnianych drobin czyszczących. Przesuwając dyszę po powierzchni zębów dokładnie usuwamy osad.
Co daje piaskowanie?
Jakie są efekty tego zabiegu? Zęby zostają oczyszczone z osadu i płytki bakteryjnej. Piaskowanie ma więc korzystne działanie profilaktyczne dla zdrowia zębów. Oprócz tego poprawia ich estetykę – zęby stają się bielsze i bardziej lśniące.
Jakie zalecenia po piaskowaniu zębów?
Po piaskowaniu zębów należy zwykle przez ok. dwie godziny powstrzymać się od jedzenia i picia. Później natomiast – przez dwadzieścia cztery godziny – warto przestrzegać “białej diety”, czyli nie spożywać w tym czasie potraw i napojów zawierających substancje barwiące. Należą do nich między innymi kawa, herbata, wino, soki, niektóre owoce i warzywa. Dzięki zastosowaniu “białej diety” w pierwszą dobę po zabiegu lepiej utrwalają się jego estetyczne efekty. Szczegółowe zalecenia otrzymuje się od higienistki stomatologicznej, bezpośrednio po zabiegu.
Piaskowanie zębów – jak często?
Pozostałe zabiegi wchodzące w skład higienizacji pomagają w dłuższym utrzymaniu się efektów piaskowania. Szczególnie polerowanie – zabieg, który przypomina mycie zębów, ale odbywa się z zastosowaniem specjalistycznych past polerskich. Wygładza ono powierzchnię zębów, co zabezpiecza ją przed szybkim ponownym pojawieniem się osadów. Osiadanie nalotów na zębach jest utrudnione, gdy ich powierzchnia jest pozbawiona zagłębień i bruzd.
Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że efekty piaskowania są czasowe. Osad z czasem znów będzie pojawiał się na zębach. Dlatego higienizacja – w tym również piaskowanie – nie powinna być jednorazowa. Procedurę tę należy regularnie powtarzać, żeby utrzymać zęby w dobrym stanie.
Zalecamy pełną gabinetową higienizację raz na pół roku. Częściej powinna być wykonywana u palaczy oraz u osób z chorobami przyzębia.
Ile kosztuje piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów zawsze odbywa się w ramach kompleksowej higienizacji, która oprócz niego obejmuje skaling, polerowanie i fluoryzację. Koszt higienizacji w naszym gabinecie to 300 zł.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach higienizacyjnych, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.