Zastosowanie kompozytu umożliwia w wielu przypadkach odbudowę zębów. Czym charakteryzuje się ten materiał i w jaki sposób może odmienić Twój uśmiech?
Czym jest kompozyt wykorzystywany w stomatologii?
Do odbudowy zębów nowoczesna stomatologia wykorzystuje światłoutwardzalny materiał kompozytowy. Jest on mieszaniną organicznej żywicy i nieorganicznego wypełniacza. Kompozyt jest tworzywem plastycznym, co pozwala go odpowiednio kształtować, by idealnie odtworzyć naturalną anatomię zęba. Kiedy jednak podda się go działaniu światła lampy polimeryzacyjnej, kompozyt twardnieje (dlatego właśnie nazywamy go “światłoutwardzalnym”), osiągając natychmiast niezbędną stabilność i wytrzymałość. Dzięki zastosowaniu specjalnych systemów łączących staje się integralną częścią zęba, a Pacjent od razu po opuszczeniu gabinetu może już jeść i pić.
Na czym polega odbudowa zęba kompozytem?
Kompozyt może posłużyć do odbudowy zęba na różne sposoby. Wykonuje się z niego wypełnienia stomatologiczne, służące do odbudowy zarówno ubytków próchnicowych oraz tych pochodzenia niepróchnicowego, np powstałych wskutek urazów zębów. W przypadku zęba zaatakowanego przez próchnicę dentysta usuwa najpierw zmienione chorobowo tkanki, a następnie powstały ubytek wypełnia kompozytem, odtwarzając naturalny wygląd zęba.
Jak przebiega odbudowa zębów kompozytem?
Ząb zakwalifikowany do odbudowy kompozytem musi być odpowiednio przygotowany.
Następnie na jego powierzchnię aplikuje się cienką warstwę systemu adhezyjnego, która . połączy materiał z tkankami twardymi. Dopiero wtedy nakłada się kompozyt na zęby. Robi się to warstwami, każdą warstwę osobno modelując i utwardzając lampą polimeryzacyjną. Ostatnia warstwa, szkliwna, jest najbardziej przezierna, dzięki czemu uzyskuje się doskonały efekt estetyczny. Na koniec wypełnienie się poleruje, aby nadać mu gładką powierzchnię.
Jak długo utrzymują się rezultaty odbudowy zębów kompozytem?
Odbudowa zębów kompozytem nie jest rozwiązaniem na zawsze. Jego trwałość zależy od indywidualnych czynników, ale z reguły wynosi około 5-8 lat. Po upływie tego czasu kompozyt może się ścierać i kruszyć, a także ulegać przebarwieniom. Prawdopodobne jest zatem, że będzie wymagał korekty lub wymiany.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o odbudowie zębów kompozytem, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.