Krwawienie dziąseł to problem stomatologiczny, który niestety nie należy do rzadkości. Jakie mogą być jego przyczyny? I jak sobie poradzić, jeżeli zauważysz u siebie właśnie takie symptomy?
Przyczyny krwawienia dziąseł
Krwawienie dziąseł najczęściej jest spowodowane stanem zapalnym, przy czym może on ograniczać się do samych dziąseł lub obejmować również tkanki przyzębia. Zapalenie przyzębia skutkuje stopniową degeneracją dziąseł i kości wyrostka zębodołowego. Przewlekłe zapalenia przyzębia to nic innego jak – słusznie owiana złą sławą – paradontoza, która nieleczona, może prowadzić do utraty zębów.
Powodem stanu zapalnego dziąseł z reguły jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Na zębach stale osadza się płytka bakteryjna. Należy usuwać ją na bieżąco – w tym celu wystarczy regularnie i dokładnie myć zęby. Jeżeli jednak się tego zaniedba, zaczynają się problemy. Nie trzeba wiele czasu, by płytka na skutek działania substancji mineralnych zawartych w ślinie stwardniała, przekształcając się w kamień nazębny. Nie tylko jest on siedliskiem bakterii, ale także, odkładając się poniżej linii dziąseł, prowadzi do powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych.
Wzmożone odkładanie płytki nazębnej, prowadzące do krwawienia dziąseł, może być też spowodowane nieodpowiednimi wypełnieniami i uzupełnieniami protetycznymi, które są niewłaściwie wyprofilowane przydziąsłowo.
Na zapelenie dziąseł szczególnie narażeni są też palacze. Substancje zawarte w dymie papierosowym podrażniają tkanki miękkie oraz zaburzają funkcje immunologiczne, przez co tkanki wolniej się goją, a infekcje trudniej leczą.
Zwiększona podatność występuje również w niektórych chorobach np. przy zaburzeniach immunologicznych, hormonalnych czy cukrzycy.
Jak leczyć krwawienie dziąseł?
Jeżeli Twoje dziąsła krwawią, powinieneś poświęcić szczególną uwagę higienie jamy ustnej. Najważniejsze, żeby myć zęby po każdym posiłku, a jeżeli nie masz takiej możliwości, to przynajmniej dwa razy dziennie. Pamiętaj o tym, by nie wkładać w tę czynność zbyt wielkiej siły, ani nie używać szczoteczki o zbyt miękkim włosiu.
Krwawiące dziąsła to też wyraźny sygnał, że zbyt długo nie byłeś na wizycie higienizacyjnej. Profesjonalna gabinetowa higienizacja za pomocą zabiegów takich jak skaling czy piaskowanie pozwala usunąć kamień nazębny i osady, wpływając tym samym na poprawę kondycji dziąseł.
W przypadku bardziej zaawansowanego stadium zapalenia przyzębia konieczne są dodatkowe metody leczenia, np. kiretaż, pozwalający oczyścić ze złogów kieszonki dziąsłowe.
Gdy domowe sposoby zawodzą – co wtedy?
Jeżeli Twoje dziąsła mają tendencję do krwawienia, powinieneś jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Warto też zastanowić się, co zmienić w swojej codziennej rutynie. Czasem rzeczywiście może wystarczyć, że lepiej zadbasz o higienę jamy ustnej. Pomocne mogą być specjalistyczne pasty i antyseptyczne płyny do płukania ust czy też płukanki ziołowe, łagodzące objawy stanu zapalnego i przyspieszające gojenie się dziąseł. Warto też pomyśleć nad zmianą diety, tak by dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników.
Należy podkreślić, że nieleczone zapalenie dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia. Wówczas potrzebne będzie leczenie periodontologiczne.
Dowiedz się więcej
Zainteresował Cię ten temat? Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi wpisami, a także do odwiedzenia naszego gabinetu. Na wizytę w Nowym Orłowie możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.