Stomatologia zna różne sposoby na odbudowę zębów. Należą do nich między innymi korony protetyczne oraz implanty. Która z tych metod przynosi lepsze rezultaty?
Kiedy warto rozważyć założenie korony, a kiedy wszczepienie implantu?
Implant czy korona? To zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się Pacjent, a konkretnie – od tego, jakiego typu jest jego problem. Przy czym należy tutaj wyjaśnić, że implant sam w sobie nie stanowi jeszcze odbudowy zęba – zastępuje jego korzeń i jest podstawą do zamocowania odbudowy protetycznej, którą może być korona, most lub proteza. A zatem omawiając różnicę między koroną a implantem, tak naprawdę mamy na myśli różnice między koroną na naturalnym zębie, a koroną na implancie.
Koronę protetyczną na naturalnym zębie stosuje się w przypadku, gdy naddziąsłowa część zęba jest bardzo uszkodzona, ale wciąż na tyle mocna, by mogła podtrzymać taką odbudowę. Korona protetyczna przywraca takiemu zębowi kształt i funkcjonalność. Korony protetyczne mogą być też wykonywane z innych wskazań, np. gdy chcemy poprawić kolor czy kształt zęba.
Natomiast implant stosuje się w przypadku całkowitej utraty zęba wraz z korzeniem. Nie u każdego Pacjenta można od razu wszczepić implant – istnieją różne przeciwwskazania. Znaczenie ma przede wszystkim stan tkanki kostnej żuchwy i szczęki. Jeżeli nie ma jej w odpowiedniej ilości, by zapewnić skuteczną osteointegrację (integrację implantu z kością), to trzeba przeprowadzić dodatkowe zabiegi przygotowawcze.
Korona a implant – jakie są zalety i wady tych rozwiązań?
Co lepsze – korona czy implant? Jeżeli chodzi o koronę na naturalnym zębie, to tutaj zalety są dość oczywiste – korona przywraca zębowi naturalną funkcjonalność i estetykę. Plusem jest również to, że nie trzeba długo czekać na efekt leczenia. Zwykle wystarczy kilka wizyt. Poza tym nie jest to leczenie o dużej inwazyjności – w przeciwieństwie do implantów, nie wymaga ingerencji w tkankę kostną.
A wady? Nie każdy rodzaj korony odznacza się dobrą estetyką. W przypadku korony na metalowej podbudowie może pojawić się efekt zasinienia w okolicy przydziąsłowej. To zaburza estetykę uśmiechu, dlatego takie korony nie są polecane do odbudowy zębów przednich, wymagających najwyższej estetyki.
Implanty to najbardziej zaawansowana metoda odbudowy brakującego uzębienia. Umocowanie w kości zapewnia im wyjątkową stabilność. Implanty pozwalają też na odzyskanie funkcjonalności zęba zbliżonej do naturalnej – pozwalają na gryzienie nawet twardych pokarmów.
Zamocowanie implantu nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, niezbędnego w przypadku korony na zębie własnym. Zaletą implantów jest też spowolnienie procesu zaniku kości – osiągają to dzięki temu, że w fizjologiczny sposób przenoszą siły żucia na kość.
Implant ma jednak również pewne wady. Przede wszystkim ta metoda rekonstrukcji uzębienia jest kosztowna, a także inwazyjna i często czasochłonna. Samo gojenie tkanek po implantacji i integracja implantów z kością żuchwy lub szczęki to proces zajmujący kilka miesięcy. Implanty mogą więc nie być więc dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na szybkim efekcie, chyba że mowa o implantach natychmiastowych.
Jaka jest trwałość koron i implantów?
Zarówno korony protetyczne jak i implanty mogą dobrze spełniać swoją rolę przez wiele lat, jednak zależy to od wielu czynników, m.in. zastosowanego materiału. Korony na metalowej podbudowie są wprawdzie wytrzymałe, jednak z biegiem czasu ich estetyka może się pogarszać – dotyczy to wspomnianego już efektu zasinienia, który pojawia się przy obniżającej się linii dziąseł. Korony pełnoceramiczne są bardziej trwałe, wytrzymują około 20 lat.
Implanty odznaczają się jeszcze lepszą trwałością. Docelowo mogą dobrze służyć nawet dożywotnio. W praktyce wiele zależy od samego Pacjenta. Zaniedbania w higienie mogą prowadzić do zapalenia tkanek otaczających implanty, co skutkuje osłabieniem ich zamocowania. Z wiekiem mogą też pojawiać się choroby doprowadzające do uszczerbku tkanki kostnej i wówczas również implanty mogą tracić stabilność.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o metodach odbudowy uzębienia, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.