Stały aparat ortodontyczny wymaga szczególnej uwagi. Nie tylko utrudnia dbanie o higienę zębów, ale sam również potrzebuje troskliwej pielęgnacji. Jak najlepiej o niego dbać?
Dlaczego stały aparat ortodontyczny należy czyścić?
Jest kilka powodów, dla których niezwykle ważne jest dokładne czyszczenie stałego aparatu ortodontycznego. Aparat jest ciałem obcym w jamie ustnej. Dlatego już sama jego obecność może podrażniać śluzówki. Efektem mogą być obrzęki i infekcje. Osoby noszące stały aparat często mają problemy z długotrwałymi i nawracającymi stanami zapalnymi, takimi jak afty i owrzodzenia.
Kłopot stanowią resztki pokarmów, które często dostają się między klamry aparatu. Jeśli zatem aparat nie jest regularnie czyszczony, staje się siedliskiem próchnicotwórczych bakterii. Osad z czasem ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny.
Właśnie, kamień! Wróg numer jeden dla każdego, komu leży na sercu dobro swoich zębów i jamy ustnej. Umiejscawia się na styku zębów i dziąseł, co prowadzi do stałego podrażniania błon śluzowych. Staje się przyczyną opuchlizny dziąseł i nieprzyjemnego oddechu, ale co gorsza, osłabia też mocowania zębów. Stąd już prosta droga do paradontozy, która może doprowadzić nawet do utraty zębów.
Brzmi groźnie? No właśnie. Dlatego czyszczenie aparatu ortodontycznego to absolutna konieczność. Ale jak się za to zabrać i czego w tym celu używać? Spokojnie, już przechodzimy do rzeczy.
Czym czyścić stały aparat ortodontyczny?
Osobom noszącym stały aparat zaleca się korzystanie nie z jednej, a z dwóch szczoteczek przeznaczonych do czyszczenia samego urządzenia oraz zębów. Pierwsza z nich to podstawowa szczoteczka do zębów. Czy będzie ona tradycyjna czy elektryczna, to nie odgrywa tu właściwie większej roli. Ważne, aby miała miękkie włosie. Chodzi o to, aby podczas szczotkowania nie uszkodzić delikatnych części urządzenia oraz nie podrażniać śluzówek. Miękkie włosie zapewnia większą delikatność i elastyczność.
Drugą ze szczoteczek, jakich warto używać podczas noszenia aparatu, jest szczoteczka ortodontyczna. Ma ona główkę z rowkiem w kształcie litery V. Jej włosie ma nierówną długość – na brzegach szczoteczki jest dłuższe, a w jej centrum krótsze. Podczas szczotkowania dłuższe włosie ma kontakt ze szkliwem zębów, podczas gdy krótsze czyści aparat. Taki układ włosia pozwala na sprawne czyszczenie metalowego łuku i zakamarków między drucikami. Bardzo praktyczna jest długa szyjka – ułatwia manewrowanie i zapewnia dostęp do części aparatu zamocowanych na tylnych zębach.
Jeśli chce się zadbać o higienę jamy ustnej najlepiej, jak tylko się da, zestaw szczoteczek warto uzupełnić o dodatkowe szczoteczki specjalistyczne. Należą do nich szczoteczki z wąskimi końcówkami przeznaczone do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz wyciorki o końcówkach ułatwiających czyszczenie zakamarków między łączeniami aparatu. Zaleca się też korzystanie ze szczoteczki jednopęczkowej o niewielkiej główce pozwalającej na dokładne, a jednocześnie delikatne usuwanie osadu nazębnego.
To tyle o szczoteczkach, a co z pastą? Można poszukać pasty dedykowanej użytkownikom aparatów. Pasty takie często mają konsystencję niwelującą nadwrażliwość zębów i zawierają substancje chroniące zęby przed odkładaniem się płytki nazębnej.
Warto zaopatrzyć się w nić dentystyczną. Za jej pomocą łatwiej dostać się pod drut aparatu i oczyścić trudno dostępne miejsca, takie jak okolice zamków i pierścieni. Może się przydać także irygator, oczyszczający trudno dostępne miejsca za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem.
Jak czyścić stały aparat ortodontyczny krok po kroku?
Jedną z ważniejszych kwestii jest kolejność wykonywania czynności. Na początek zdejmij wszystkie ruchome elementy aparatu i wyciągi. To sprawi, że uzyskasz znacznie łatwiejszy dostęp do łączeń urządzenia.
Mycie aparatu zacznij od elementów znajdujących się na zębach trzonowych, następnie stopniowo, bez pośpiechu przechodź w kierunku zębów przednich. Najpierw czyści się miejsca newralgiczne – rurki i pierścienie. Dopiero w następnej kolejności powinno się zabrać za te łatwiej dostępne, czyli zamki i łuk.
Podczas czyszczenia aparatu nie chodzi o dużą siłę (zbyt intensywne szczotkowanie może uszkodzić elementy aparatu), ale o odpowiednią technikę szczotkowania. Fragmenty aparatu powinno się czyścić szczoteczką ortodontyczną (jak pamiętasz, to ta z włosiem w kształcie litery V) ustawioną mniej więcej pod kątem 45 stopni. Po zębach przesuwaj ją ruchem wymiatającym – krótkimi pociągnięciami w przód i w tył. W ten sposób łatwiej dotrzesz do szczelin między aparatem a zębami. Każdemu zębowi i umieszczonemu na nim elementowi aparatu powinno się poświęcić co najmniej 10 sekund.
Po szczotkowaniu nadchodzi czas na skorzystanie ze szczoteczek międzyzębowych i z nici dentystycznej, aby doczyścić trudno dostępne miejsca. Na zakończenie zmień szczoteczkę na zwyczajną, przeznaczoną do pielęgnacji zgryzu, i wyszczotkuj zęby, na których nie ma elementów aparatu.
Co możesz teraz zrobić?
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących czyszczenia aparatu, najlepiej zapytać swojego stomatologa. Warto zawsze mieć na uwadze, że leczenie ortodontyczne i higiena jamy ustnej zawsze powinny iść w parze. Jeśli chcesz podjąć takie leczenie, umów się na wizytę w Nowym Orłowie. Znajdziemy optymalne rozwiązanie Twoich problemów. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.