Most protetyczny pozwala skutecznie uzupełnić braki zębowe, ale wymaga, by odpowiednio o niego zadbać. W jaki sposób postępować, żeby utrzymać go w dobrym stanie?
Dlaczego higiena mostów protetycznych jest istotna?
Most zębowy to połączone korony protetyczne osadzone na filarach po obu stronach luki zębowej. Most zastępuje jeden lub kilka brakujących zębów, przywracając funkcjonalność i estetykę uzębienia.
Most protetyczny wymaga odpowiedniej dbałości. Część Pacjentów bagatelizuje tę kwestię, ponieważ most jest sztucznym elementem, a zatem nie zagraża mu próchnica. Niemniej należy pamiętać, że na moście również osadza się płytka bakteryjna. I chociaż sztucznym zębom rzeczywiście nie grozi próchnica, to mogą na nich namnażać się próchnicotwórcze bakterie, a to stanowi zagrożenie dla zębów naturalnych.
To jednak nie jedyny powód, by dokładnie czyścić most protetyczny. Gromadząca się płytka bakteryjna oraz resztki jedzenia zalegające pod mostem mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł.
Zapalenie dziąseł jest szczególnie niebezpieczne w przypadku mostów mocowanych na implantach, poniewaz prowadzi do zapalenia tkanek otaczających implanty. Przez to osłabia się umocowanie implantów w kości i most traci stabilność.
Jak czyścić mosty protetyczne?
Most protetyczny należy czyścić dokładnie i regularnie razem z naturalnymi zębami. Mycie zębów wraz z uzupełnieniami protetycznymi powinno się odbywać przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ale jeszcze lepiej robić to po każdym posiłku.
Szczotkować należy techniką wymiatającą. Nie należy wkładać w tę czynność zbyt dużej siły – za mocny nacisk szkodzi nawet szkliwu naturalnych zębów, a również przy uzupełnieniach protetycznych nie jest wskazany.
Powinno się używać szczoteczki o miękkim włosiu i równych końcach. Oprócz zwykłej szczotki do zębów warto zaopatrzyć się w szczoteczkę jednopęczkową. Dzięki jej włosiu skupionemu w pojedynczy pęczek jest wygodnym narzędziem do czyszczenia okolic przyszyjkowych zębów filarowych czy implantów.
Nie zalecamy korzystania z past o wysokim współczynniku ścieralności. Warto stosować pasty zmniejszające stany zapalne dziąseł.
Oprócz szczotkowania równie ważne jest codzienne nitkowanie. Resztki jedzenia i płytka bakteryjna gromadzą się w przestrzeniach międzyzębowych, które trudno oczyścić dokładnie za pomocą szczoteczki. Nić dentystyczna pozwoli doprowadzić je do porządku – również przestrzenie między mostem a naturalnymi zębami. Warto używać nici typu expand, czyli wykonanej z delikatnego, gąbczastego materiału, który rozciąga się i rozszerza w trakcie użytkowania. Właśnie taka nić jest najbardziej delikatna dla dziąseł. Sztywny fragment nici należy wprowadzić przy zębie filarowym, a następnie nić przesuwać między przęsłem a dziąsłem do przeciwnego filaru ruchem góra-dół.
Skuteczne w oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych są także szczotki międzyzębowe. Najlepiej dobierze je profesjonalna higienistka w ramach wizyty higienizacyjnej.
Skoro już poruszyliśmy ten temat, chcemy podkreślić, że nie należy zapominać o profesjonalnej gabinetowej higienizacji – wizyty higienizacyjne powinny odbywać się przynajmniej co pół roku. Wykonywane podczas nich zabiegi, takie jak skaling i piaskowanie, pozwalają usunąć kamień i osad nie tylko z naturalnych zębów, ale również z uzupełnień protetycznych. Każde uzupełnienie protetyczne, w tym również mosty, może być bezpiecznie piaskowane, wymaga jednak doboru odpowiedniego piasku.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o mostach protetycznych, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer lub wypełniając formularz.