Czy korony protetyczne wymagają takiej dbałości jak prawdziwe zęby? W jaki sposób je czyścić? O czym jeszcze należy pamiętać?
Dlaczego czyszczenie koron zębowych jest ważne?
Część Pacjentów nie poświęca wystarczającej uwagi higienie koron protetycznych. Ponieważ korony te nie są naturalnymi częściami zębów i nie grozi im próchnica, ich czyszczenie bywa bagatelizowane. Co więcej, korony protetyczne nie ulegają też przebarwieniom, więc niektórzy Pacjenci nie czują odpowiedniej motywacji, by systematycznie i dokładnie je czyścić.
A jednak koronom trzeba poświęcać tyle samo uwagi, co naturalnym zębom. W przypadku korony osadzonej na zębie własnym trzeba wziąć pod uwagę, że choć próchnica nie naruszy samej korony, może przedostać się pod nią. A leczenie w takim przypadku nie należy do prostych – wymaga zdjęcia korony i, już po wyleczeniu zęba, założenia nowej.
Na koronach, które nie są czyszczone, osadza się płytka bakteryjna jak na naturalnej powierzchni zęba. A skupiska bakterii w jamie ustnej to niewątpliwy problem. Nie tylko ze względu na próchnicę. Zaniedbania higieny jamy ustnej mogą prowadzić do zapalenia przyzębia, które w zaawansowanej postaci skutkuje rozchwianiem, a nawet utratą zębów. To zagrożenie nawet w przypadku, gdy korona nie jest umocowana na naturalnym zębie, lecz na implancie. Stany zapalne tkanek wokół implantów sprawiają, że tracą one stabilność i ostatecznie mogą wypaść.
Jak dbać o korony na zębach?
Podstawą jest regularne szczotkowanie. Zęby – również te z założonymi koronami protetycznymi – należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. A jeszcze lepiej robić to po każdym posiłku.
Ważna jest technika szczotkowania. Nie są wskazane ruchy przesuwne ani metoda okrężna, ponieważ w dłuższej perspektywie mogą przyczyniać się do obniżania dziąseł. A zatem jak czyścić korony zębowe? Najwłaściwsza jest technika wymiatająca. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni do linii zębów i wykonywać nią ruchy od dziąseł w kierunku końca zębów.
Czyszcząc korony na implantach, warto poświęcać szczególną uwagę miejscu łączenia się ich z dziąsłem, ponieważ to właśnie stan dziąseł jest kluczowy dla stabilności takich uzupełnień protetycznych. Aby utrzymać dziąsła w zdrowiu, można też stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej.
Czym czyścić korony porcelanowe? Można używać zwyczajnej szczoteczki, ale przydatna może być też szczoteczka soniczna. Wytwarza ona fale dźwiękowe, które w mieszaninie pasty i śliny tworzą mikroskopijne bąbelki, co pozwala na skuteczniejsze usuwanie płytki bakteryjnej. A co z wyborem pasty? Pasty z dużą zawartością fluoru pozwalają dobrze zadbać zarówno o naturalne części zębów, jak i prace protetyczne.
Czy poza szczotkowaniem są jeszcze jakieś ważne wskazówki, jak dbać o korony porcelanowe? Bardzo istotne jest nitkowanie. Należy używać nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie, najlepiej przed myciem zębów. W ten sposób oczyszcza się przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych, a przy tym ułatwia dostęp do nich szczoteczce. W przypadku koron na implantach warto zaopatrzyć się w nić dentystyczną ze sztywną końcówką, dzięki której łatwiej przewlec nić pod implantami, oczyszczając okolice wokół nich.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o korony zębowe, zapraszamy do Nowego Orłowa. Tu chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.