“Jesteś tym, co jesz”. Bez względu na to, czy zgodzimy się z tym powiedzeniem, nie ulega wątpliwości, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Również zdrowie jamy ustnej w dużej części zależy od naszej diety. Należy pamiętać, że już sposób odżywiania kobiet ciężarnych, a następnie ich nowo narodzonych dzieci będzie w dużym stopniu determinować właściwy rozwój całego narządu żucia. Jakich zatem składników należy im dostarczać?
Wapń i fosfor
Dla zdrowia zębów największe znaczenie mają pierwiastki, które stanowią ich budulec, czyli wapń i fosfor. Poziom właśnie tych pierwiastków jest kluczowy dla wytrzymałości uzębienia.
Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym szkliwa. Jeżeli występuje jego niedobór, stają się one słabsze i bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Wapń pełni też istotną rolę w redukcji kwasowości w jamie ustnej, toteż jeżeli go brakuje, zwiększa się ryzyko próchnicy. Pierwiastek ten jest też ważny dla wzmocnienia struktury kości wokół zębów i utrzymaniu kości w dobrym stanie.
W jakich produktach spożywczych znajdziesz wapń? W dużych ilościach występuje zwłaszcza w produktach mlecznych, a także w szpinaku, fasoli, orzechach, brokułach i sardynkach.
Drugim najważniejszym pierwiastkiem dla zębów jest fosfor – również bez niego stają się słabsze i łatwiej ulegają uszkodzeniom. Fosfor znajduje się w pokarmach bogatych w białka. To między innymi mięso, ryby, orzechy i jaja. Innym jego ważnym źródłem są owoce i warzywa, nabiał oraz ziarna zbóż.
Witaminy
Oczywiście ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu mają witaminy i nie inaczej jest w przypadku zębów. Najbardziej istotna jest dla nich witamina D, ponieważ wspomaga wchłanianie tych dwóch najważniejszych pierwiastków, o których przed chwilą mówiliśmy – wapnia i fosforu. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń mineralizacji zębów i kości oraz przyczyniać się do powstawania zapaleń przyzębia. Dlatego warto w swojej diecie uwzględnić ryby słonowodne (takie jak na przykład tuńczyk, dorsz czy makrela), w których witamina ta znajduje się w dużych ilościach. Innym jej źródłem są jaja, a także masło.
Duże znaczenie ma także witamina C. Wspomaga ona naczynia krwionośne i w ten sposób ogranicza ryzyko krwotoków i odsłonięcia szyjek zębowych. Pomaga utrzymać w dobrym stanie tkanki przyzębia, które odpowiadają za stabilność zębów, i wspiera produkcję kolagenu, mającego istotny wpływ na zdrowie dziąseł. Gdzie szukać witaminy C? Znajdziesz ją na przykład w owocach cytrusowych, jagodach, zielonych warzywach liściastych, czy papryce.
Warto wspomnieć jeszcze o witaminie A. Poprzez wpływ na skład śliny, pomaga ona chronić zęby przed próchnicą, wzmacnia odporność śluzówki i wspomaga proces gojenia tkanek. Jej niedobór powoduje zaburzenia rozwoju szkliwa i zębiny. Witamina ta znajduje się na przykład w żółtym serze, marchwi, rybach, jajach i wątróbce.
Czego unikać w diecie?
No dobrze, wiadomo już jakich składników dostarczać organizmowi, by cieszyć się zdrowymi zębami i jamą ustną. A jakie składniki warto ograniczyć? Przede wszystkim oczywiście cukier, gdyż stanowi on pożywienie dla bakterii odpowiadających za powstawanie próchnicy. W procesie jego fermentacji powstają kwasy, które mają potencjał uszkadzania szkliwa i zębiny.
Cukier w dużych ilościach jest obecny oczywiście w słodyczach, ale także w napojach gazowanych, alkoholu i sokach owocowych. Warto mieć to na uwadze, układając swój jadłospis.
Należy również wspomnieć, że niektóre produkty z powodu swojego niskiego pH, mogą powodować powstawanie ubytków niepróchnicowych, tzw. erozyjnych. Potencjał taki mają potrawy i napoje kwaśne, gazowane i izotoniczne. Po ich spożyciu wskazane jest nie mycie zębów przez ok. pół godziny.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowej diecie i o tym, jak dbać o swoje zęby, odwiedź Nowe Orłowo. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.