Leczyłeś ząb kanałowo i zastanawiasz się, czy zachowa on swój naturalny kolor? Nie zawsze się to udaje – zęby po leczeniu kanałowym mogą ciemnieć. A dlaczego tak się dzieje?
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe przeprowadza się w sytuacji zapalenia lub martwicy miazgi, zazwyczaj będących wynikiem zaawansowanej próchnicy. Zabieg polega na tym, że lekarz oczyszcza komorę zęba oraz kanały korzeniowe z zainfekowanej miazgi (jedynej żywej tkanki zęba). Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu szczelnie wypełnia wnętrze zęba ciekłą gutaperką, a na koniec dokonuje odbudowy zęba.
Pozbawiony miazgi ząb jest martwy, jednak wciąż może dobrze spełniać swoje funkcje. Jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego jest ekstrakcja. A ponieważ nawet utrata pojedynczego zęba pociąga za sobą niekorzystne konsekwencje, warto decydować się na leczenie kanałowe.
Dlaczego ząb może ciemnieć po leczeniu kanałowym?
Martwe zęby mają tendencję do zmieniania koloru – dotyczy to oczywiście również zębów po leczeniu kanałowym. To nie znaczy, że taki ząb zawsze musi zmienić kolor, jednak często dzieje się tak, że przybiera on odcień szary, siny, a niekiedy także brązowy lub żółty. Obecnie w leczeniu kanałowym nie stosuje się już past przebarwiających tkanki zęba, co miało miejsce w przeszłości. Zmiana barwy spowodowana jest rozpadem hemoglobiny we wnętrzu zęba.
Ryzyko ciemnienia zęba jest większe w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego. W takich przypadkach powodem zmiany koloru zęba jest zwykle niecałkowicie usunięta miazga. Ale nawet, jeśli kanałowe zostało przeprowadzone w stu procentach prawidłowo, istnieje możliwość, że ząb stanie się ciemniejszy niż pozostałe uzębienie.
Czy można wybielić ciemniejący ząb po leczeniu kanałowym?
Środki do wybielania dostępne w aptece nie przyniosą upragnionego rezultatu w przypadku zęba po leczeniu kanałowym, ponieważ ich działanie jest ograniczone do powierzchni zęba, a wybielanie zęba martwego – jeśli ma przynieść efekty – musi być przeprowadzone od wewnątrz.
Zabieg wybielania zębów martwych polega na otwarciu korony zęba i następnie zaaplikowaniu substancji wybielającej do wnętrza zęba. Nie zawsze udaje się osiągnąć od razu odpowiedni odcień – w wielu przypadkach cała procedura wymaga kilkukrotnego powtórzenia.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zachowuje się ząb po leczeniu kanałowym, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.