Ósemki, zwane zębami mądrości, są dość szczególne. Niestety w wielu przypadkach sprawiają kłopoty i wymagają usunięcia. Dlaczego tak się dzieje i czy zawsze jest to konieczne?
Czy ósemki się wyrywa?
Ósemki to nietypowe zęby, ponieważ u wielu osób w ogóle się nie pojawiają. U pozostałych wyrzynają się zwykle dopiero około dwudziestego piątego roku życia, a mogą pojawiać się jeszcze później.
Czy ósemki zawsze i bezwarunkowo należy usuwać? Nie. Usuwanie zębów w nowoczesnej stomatologii zawsze jest traktowane jako ostateczność.
A zatem kiedy nie usuwać ósemki? Nie należy usuwać zębów, które są nie sprawiają problemów. Jeżeli więc ósemka jest zdrowa i wyrasta prawidłowo, pod odpowiednim kątem, należy traktować ją jak każdy inny ząb i pozostawić na miejscu. Jedyna różnica jest taka, że o ósemki trzeba dbać nawet z większą starannością, ponieważ są umiejscowione w trudno dostępnej okolicy, toteż ich dokładne doczyszczenie wymaga więcej wysiłku i staranności.
Niestety rzadko zdarza się, by ósemki nie sprawiały problemów. Szacuje się, że aż u 80% osób, u których wyrżnęły się ósemki, będa one w swoim czasie wymagać usunięcia.
Dlaczego wyrywa się ósemki?
Główną przyczyną sprawiającą, że w większości przypadków ósemki wymagają usunięcia, jest ich niedogodna lokalizacja. Są umiejscowione na samym końcu łuków zębowych, co sprawia, że dostęp do nich jest utrudniony. Stanowi to przeszkodę zarówno w utrzymaniu odpowiedniej higieny ósemek, jak i w ich leczeniu, gdy padną ofiarą próchnicy. Również ich specyficzna budowa często utrudnia leczenie.
Ósemki w wielu przypadkach przyjmują też mniej rozwiniętą formę niż pozostałe zęby. W jamie ustnej często także brakuje miejsca na to, by mogły się prawidłowo wyrżnąć. W takiej sytuacji robią to w niewłaściwym kierunku, popychając sąsiednie zęby czy też naciskając ich korzenie. Prowadzi to nieraz do wad zgryzu takich jak stłoczenia zębów.
W niektórych przypadkach usuwa się ósemki nawet wówczas, gdy nie powodują dolegliwości. Jest to wskazane, gdy lekarz stwierdzi obecność ryzyka, że zaczną wyrzynać się bardziej aktywnie i niekorzystnie wpłyną na pozostałe uzębienie.
Jak wygląda zabieg usuwania ósemek?
Usunięcie ósemek w standardowy sposób nie zawsze jest możliwe, a czasem może się wiązać ze zbyt dużym ryzykiem powikłań. Dlatego w przypadku zębów mądrości zamiast zwykłej ekstrakcji często przeprowadza się chirurgiczne wyrywanie ósemek.
Zabieg przebiega dość podobnie, ale zaczyna się od nacięcia dziąsła i oddzielenia ósemki od otaczających ją tkanek. Dopiero wtedy przystępuje się do usunięcia zęba z zębodołu, co wymaga rozchwiania go, a czasem nawet podzielenia na kilka części. Po usunięciu zęba zębodół jest oczyszczany, a na ranę zakłada się szwy.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o usuwaniu ósemek, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.