Most to rodzaj uzupełnienia protetycznego, które pozwala skutecznie odbudować braki zębowe. Może się jednak zdarzyć, że już po zamocowaniu mostu zdasz sobie sprawę, że boli cię jeden lub więcej zębów, na których jest osadzony. Czym jest spowodowany ten ból i jak należy postępować w takiej sytuacji?
Przyczyny bólu pod mostem protetycznym
Most protetyczny to metoda odbudowy uzębienia stosowana w przypadku braku kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Most składa się z przęsła, czyli połączonych koron, uzupełniających braki zębowe, oraz z filarów, na których jest zamocowany. Rolę filarów, znajdujących się po obu stronach luki, mogą pełnić naturalne zęby Pacjenta lub implanty stomatologiczne.
Ból zęba pod mostem protetycznym może mieć różne przyczyny. Przede wszystkim może on być zjawiskiem zupełnie naturalnym i niegroźnym – to dość częsta reakcja zębów i dziąseł, które potrzebują trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do mostu. Takie dolegliwości bólowe w większości przypadków mijają samoistnie w ciągu 7-10 dni.
Jednak ból może mieć także inne przyczyny, na przykład niewłaściwe dopasowanie mostu, które sprawia, że ząb jest podczas żucia nadmiernie obciążony. Ból zęba pod mostem przy nagryzaniu może być spowodowany tym, że uzupełnienie protetyczne wywiera nadmierny nacisk na ozębną. Z tego samego powodu wrażliwe zęby pod mostkiem reagują bólem w zetknięciu z gorącymi i zimnymi potrawami. Ale taka wrażliwość może być też skutkiem oszlifowania zębów pod most, podczas którego mogło dojść do odsłonięcia kanalików zębinowych.
Ból zęba pod mostkiem może być również spowodowany stanem zapalnym miazgi, która nie została usunięta przed zamocowaniem pracy protetycznej.
Ból zęba pod mostem protetycznym – jak mu zaradzić?
Jak już powiedzieliśmy, w większości przypadków ból zębów pod mostem protetycznym jest ich naturalną reakcję na nową dla nich sytuację. Taki ból można złagodzić dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Nie wymaga on interwencji lekarza – trzeba go po prostu przeczekać. Dopiero jeśli nie ustąpi samoistnie w ciągu 7-10 dni, trzeba potraktować go jako niepokojący objaw i udać się z tym problemem do stomatologa. Lekarz ustali, dlaczego boli ząb pod mostem, i zaproponuje optymalne rozwiązanie.
W zależności od diagnozy środkiem zaradczym może być na przykład wprowadzenie korekt w moście protetycznym, by zlikwidować powodowany przez niego dyskomfort, lub – gdy odpowiednie zmiany nie są możliwe – wymiana mostu na nowy, lepiej dopasowany. W przypadku, gdy przyczyną bólu jest nadwrażliwość zębów, lekarz może zalecić odpowiednie preparaty, które ją złagodzą. Natomiast jeżeli powodem dolegliwości jest infekcja lub zapalenie, konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o mostach protetycznych, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.