Profilaktyka jamy ustnej
W dzisiejszych czasach można bardzo łatwo uniknąć leczenia stomatologicznego – wystarczą bowiem regularne wizyty profilaktyczne w gabinecie dentystycznym oraz konsekwentnie przeprowadzana domowa higienizacja jamy ustnej. Dzięki nim Pacjent oszczędzi sobie zbędnych wydatków związanych z niezbędnymi zabiegami, a co ważniejsze, uniknie nadmiernego stresu. Na czym polega profilaktyka w gabinecie dentystycznym oraz jakie czynności wykonuje się w jej ramach? O tym przekonacie się w dalszej części!
Usuwanie kamienia nazębnego – główne zadanie profilaktyki stomatologicznej
Podstawowym zadaniem profilaktyki stomatologicznej jest usuwanie kamienia nazębnego, czyli groźnego osadu będącego efektem mineralizacji płytki bakteryjnej pokrywającej zęby po każdym posiłku. Osad ten stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii próchnicy, które przy dostarczeniu pożywki w postaci cukrów zaczynają wydzielać kwaśne substancje demineralizujące szkliwo zębowe oraz zaburzające pH jamy ustnej. Po uszkodzeniu wierzchnich tkanek zębów wspomniane drobnoustroje przenikają coraz głębiej, stopniowo infekując wypełniającą je miazgę. Jeżeli stan zapalny osiągnie bardziej zaawansowane stadium, konieczne może okazać się przeprowadzenie leczenia kanałowego, będącego często ostatnią możliwością zachowania funkcjonalnego zęba przed usunięciem.
Proces powstawania kamienia nazębnego i jego skutki
Kamień nazębny powstaje ze wspomnianej wcześniej płytki bakteryjnej przylegającej do powierzchni uzębienia. Jeżeli nie zostanie ona usunięta przez przynajmniej kilkanaście godzin, zacznie się powoli mineralizować oraz przekształcać w twardą strukturę, której usunięcie przy pomocy szczoteczki będzie niemożliwe. Im większe będą złogi kamienia, tym większe ryzyko powstania ognisk próchnicy, będącej najczęstszym powodem utraty zębów.
Kamień nazębny nieraz nawarstwia także poniżej linii dziąseł – wspomniane kwaśne substancje wydzielane przez bakterie podrażniają tkanki przyzębia, prostą drogą prowadząc do stanu zapalnego struktur utrzymujących ząb na swoim miejscu. Sprzyja to powolnemu rozwojowi poważnej choroby, która ostatecznie przerodzi się w paradontozę, stanowiącą ogromne zagrożenie dla zębów oraz ogólnej harmonii jamy ustnej.
Gabinetowa higienizacja jamy ustnej
Profilaktyka stomatologiczna opiera się przede wszystkim na przeprowadzaniu zestawu specjalnych zabiegów, mających za zadanie wyeliminować kamień nazębny i inne groźne osady, których nie można usunąć przy pomocy domowych metod.
Zabiegi profilaktyczne wykonywane w Nowe Orłowo Dental Clinic:
- skaling ultradźwiękami – to pierwszy zabieg służący usuwaniu kamienia nazębnego. Opiera się on na skierowaniu ultradźwięków emitowanych przez nowoczesne urządzenie w stronę powierzchni zębów. Osad zaczyna wpadać w drgania oraz pękać, dzięki czemu odpada od niej, co pozwala na jego komfortowe usunięcie z jamy ustnej. Zabieg jest mało inwazyjny i przebiega całkowicie bezboleśnie;
- piaskowanie zębów – jego zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego pozostałego w trudno dostępnych miejscach oraz innych osadów lub drobniejszych przebarwień. Higienistka kieruje na uzębienie strumień mieszanki wody i specjalnego proszku stomatologicznego, wyrzucanego pod ciśnieniem przez nowoczesne urządzenie. Wspomniany proszek zawiera dużą ilość fluoru, który wzmacnia szkliwo;
- polerowanie – za pomocą specjalnych szczoteczek lub gumek higienistka poleruje szkliwo zębów, wygładzając je i nadając mu większego połysku. Wygląd uzębienia ulega wówczas pewnemu odświeżeniu, co polepsza jego estetykę;
- lakowanie/lakierowanie zębów – zabieg ten jest wykonywany przede wszystkim w przypadku dzieci, jednakże dorośli Pacjenci wyrażający taką wolę również mogą z niego skorzystać. Higienistka pokrywa każdą powierzchnię zębów lakierem o dużym stężeniu fluoru, który wnika w szkliwo oraz głębsze tkanki, wzmacniając ich strukturę.
Domowa higiena jamy ustnej
Profilaktyka stomatologiczna polega nie tylko na regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym. Jej trzon stanowią działania przeprowadzane w domowym zaciszu, opierające się na sumiennym szczotkowaniu i nitkowaniu uzębienia. Pozwalają one na skuteczne usuwanie płytki nazębnej, co zdecydowanie zmniejszy ilość kamienia, a siłą rzeczy – zredukuje ryzyko pojawienia się próchnicy.
Szczotkowanie zębów jest najważniejszą metodą usuwania płytki bakteryjnej pojawiającej się po posiłkach. Powinno być przeprowadzane przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty, a najlepiej po każdym większym posiłku. Podczas tej pozornie prostej czynności należy przyjąć następującą technikę: wykonywać ruchy wymiatające, obejmujące jak największą powierzchnię zębów, uważając jednak na linię dziąseł, aby nie uległy one podrażnieniu. Szczoteczka powinna być wyposażona we włosie o średniej twardości, Pacjenci cierpiący na choroby przyzębia zaś powinni stosować egzemplarze o miękkim włosiu, co zapobiegnie mechanicznym urazom tkanek miękkich.
Nitkowanie uzębienia to prosty sposób na usuwanie płytki bakteryjnej z trudno dostępnych przestrzeni pomiędzy zębami. Jak się posługiwać nicią dentystyczną? Należy nawinąć około 50-centymetrowy kawałek nici na kciuki lub środkowe palce, zostawiając przy tym 10-centymetrowy wolny odcinek. Przesuwa się go pomiędzy zębami, uważając, by nie podrażnić dziąseł. Zastosowanie nici dentystycznej jest znakomitym dopełnieniem całego procesu higienizacji jamy ustnej, gdyż skutecznie eliminuje zanieczyszczenia z powierzchni stycznych uzębienia.
W przypadku braku możliwości szczotkowania zębów lub ich nitkowania dobrym wyjściem jest wykorzystanie płynów do płukania ust. Za ich pomocą można efektywnie pozbyć się resztek jedzenia oraz odświeżyć oddech, a dodatkowy atut stanowi fakt, że środek reguluje pH jamy ustnej po spożyciu np. słodkich produktów. Zaznaczmy jednak, że należy używać jedynie płynów pozbawionych alkoholu, w zamian zawierających ksylitol.
Odbywaj regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym!
Gabinetowe higienizacje pozwalają ochronić uśmiech przed wieloma poważnymi problemami, dlatego też wizyty higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym należy przeprowadzać przynajmniej raz na 6 miesięcy. W ich trakcie nasz ekspert wykona dokładny przegląd jamy ustnej oraz pełen pakiet zabiegów higienizacyjnych. Pozwoli to wcześnie zlokalizować niepokojące zmiany dotykające zębów lub tkanek przyzębia, a w razie konieczności podjąć odpowiednie leczenie, które z pewnością będzie dużo łatwiejsze (może nawet uda się go uniknąć).
Profilaktyka | ||
---|---|---|
Kompleksowa higienizacja (skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja) | 300 zł | Profilaktyką stomatologiczną nazywamy wszystkie działania zapobiegające rozwojowi próchnicy. Głównie są nimi zabiegi higienizacyjne, usuwające kamień nazębny oraz pozostałe osady z powierzchni uzębienia lub dziąseł – należą do nich skaling ultradźwiękami, piaskowanie, polerowanie czy fluoryzacja. Wykonuje je doświadczona higienistka stomatologiczna, a dzięki minimalnej inwazyjności zastosowanie znieczulenia nie jest konieczne. |
Płukanie kieszonek + aplikacja żelu | 100 zł |