Ortodoncja
Wady zgryzu są problemem dotykającym dużej części społeczeństwa. Ich źródło często sięga już młodzieńczych lat, kiedy tkanki kostne szczęki lub żuchwy intensywnie się rozwijają, a najmniejsze kłopoty z wyrzynaniem zębów mogą zakłócić cały proces i doprowadzić do poważnych problemów, które będą wpływały na funkcjonalność jamy ustnej w przyszłości. Leczenie ortodontyczne uchroni uśmiech przed opisanym zagrożeniem, dlatego też warto podjąć się jak najwcześniej – bez wątpienia ułatwi to cały proces, efekty zaś uzyskamy znacznie wcześniej.
Na czym polega ortodoncja?
Mówiąc wprost, ortodoncja jest dyscypliną stomatologii zajmującą się rozpoznaniem, klasyfikacją oraz leczeniem wad zgryzu. Czym one właściwie są? To wszystkie zaburzenia powiązane z ustawieniem uzębienia lub jego kształtem, wzajemną relacją szczęki i żuchwy czy wreszcie dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego, odpowiadającego za pracę narządu żucia.
Leczenie ortodontyczne polega na zastosowaniu specjalnego aparatu, który wywiera na zęby określony nacisk, przez co zaczynają się one stopniowo przemieszczać do właściwej pozycji. Zależnie od indywidualnych uwarunkowań anatomicznych szczęk Pacjenta oraz jego wieku, cały proces może trwać od kilku miesięcy do 2 lat, jednakże dokładne określenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie terapii wymaga dokładnej konsultacji oraz diagnostyki.