Bonding
W dzisiejszych czasach wiele osób ceni sobie piękny uśmiech. Nie ma się czemu dziwić, ułatwia on dobre pierwsze wrażenie i dodaje animuszu. Jednakże często zdarza się, że mimo dobrej kondycji zębów ich wygląd pogarszają pewne estetyczne mankamenty, takie jak przebarwienia czy nieodpowiedni kształt. Eliminacja tego rodzaju problemów jest możliwa dzięki nowoczesnej metodzie zyskującej coraz większą popularność – bondingowi materiałami kompozytowymi.
Bonding zębów – co to takiego?
Bonding jest rozwiązaniem z zakresu stomatologii estetycznej, a polega na nałożeniu na ząb innowacyjnych materiałów kompozytowych, które będą imitowały jego naturalną tkankę. Są one pozyskiwane ze specjalnych żywic, dzięki czemu nie powodują żadnych negatywnych reakcji organizmu. Wspomniane kompozyty wiernie naśladują wygląd uzębienia swoim kolorem i właściwościami odbijania światła, dlatego też świetnie nadają się do maskowania niedoskonałości w przedniej części jamy ustnej.
Proces nakładania bondingu
Nasz stomatolog oczywiście rozpoczyna postępowanie od konsultacji, podczas której określi możliwość zastosowania bondingu oraz przygotuje kompleksowy plan leczenia. Jeżeli kwalifikacja przebiegła pomyślnie, przechodzi do właściwej części zabiegu. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie szkliwa za pomocą specjalnego preparatu matowiącego jego powierzchnię. Następnie dentysta nakłada w określone miejsce bond – materiał wiążący, zapewniający ostatecznej rekonstrukcji szczelność i bardzo dobrą stabilność. Zwieńczenie procesu stanowi odpowiednie uformowanie kompozytu oraz jego utwardzenie dzięki światłu emitowanemu przez specjalną lampę.
Kiedy warto zastosować bonding zębów?
Możliwości zapewniane przez bonding szczególnie docenią Pacjenci stojący w obliczu niedalekich ważnych wydarzeń okolicznościowych. Poprawa estetyki uśmiechu najczęściej ogranicza się do jednej wizyty w gabinecie dentystycznym, a jej przeprowadzenie nie wymaga żadnych poważnych ingerencji w zdrowe tkanki uzębienia. Bonding jest również przydatnym rozwiązaniem dla osób wykonujących zawody związane z wystąpieniami publicznymi, kiedy nienaganne uzębienie ma wyjątkowe znaczenie. Zaznaczmy jednak, że z metody mogą skorzystać Pacjenci posiadający zdrowe uzębienie – jeżeli obecne są np. ogniska próchnicy, najpierw trzeba będzie je usunąć oraz zapewnić odpowiednie warunki w jamie ustnej.
Jak długo utrzymują się efekty bondingu?
Określenie żywotności bondingu jest trudnym zagadnieniem, gdyż jego trwałość zależy w dużej mierze od danego przypadku. Przeważnie jednak stworzone wypełnienia utrzymują się około 2 lata, po tym okresie może wystąpić konieczność ich wymiany. Taki stan rzeczy wynika bezpośrednio z odporności materiałów kompozytowych – chociaż zapewniają one zadowalającą wytrzymałość, to jest ona niższa niż ta wykazywana np. przez porcelanę. Mimo tej drobnej niedogodności, maskowanie niedoskonałości kompozytami stanowi bardzo korzystne rozwiązanie, kierowane do szerokiej grupy Pacjentów.
Zalety bondingu
- Krótki czas wykonania – w większości przypadków zabieg ogranicza się do jednej wizyty, zapewniając natychmiastowe efekty;
- Bezbolesność – wynika z niewielkiej inwazyjności bondingu oraz zastosowania nowoczesnych znieczuleń;
- Wysoka estetyka – materiały kompozytowe łudząco przypominają naturalne tkanki zębów i gwarantują uśmiechowi piękny wygląd;
- Uniwersalność – bonding umożliwia poprawę różnych mankamentów wyglądu uzębienia, m.in. jego koloru czy kształtu, często stosuje się go także do zamykania diastem (przerw pomiędzy górnymi jedynkami);
- Niska cena – bonding jest zauważalnie tańszy w porównaniu do np. założenia licówek, co nie obciąża przesadnie budżetu.