Próchnica stanowi największe zagrożenie dla zdrowia zębów. Każdy chciałby się ustrzec przed tą chorobą. Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie: czy próchnica można się zarazić?
Jak powstaje próchnica?
Próchnica jest wywoływana przez żyjące w jamie ustnej bakterie. Duże ich skupiska znajdują się na płytce bakteryjnej, która odkłada się na zębach w trakcie jedzenia, oraz na kamieniu nazębnym, w który się ona przekształca na skutek działania zawartych w ślinie składników mineralnych. Płytkę nazębną można stosunkowo łatwo usuwać – wymaga to po prostu regularnego i dokładnego mycia zębów. Jednak powstającego z niej kamienia nie da się usunąć domowymi sposobami – potrzebna jest do tego profesjonalna gabinetowa higienizacja.
Bakterie próchnicotwórcze odżywiają się cukrem, który dostarczamy im z pożywieniem. W procesie przetwarzania cukru bakterie produkują kwaśne substancje, które uszkadzają tkanki zębów – w pierwszej kolejności oczywiście tę najbardziej zewnętrzną, czyli szkliwo, później jednak również inne struktury zęba ulegają zniszczeniu. Próchnica rozprzestrzenia się na głębiej położone tkanki i jeśli w porę nie wdroży się leczenia zachowawczego, prowadzi do powikłań takich jak zapalenie miazgi i tkanek okołowierzchołkowych korzenia.
Czy można się zarazić próchnicą?
Niestety próchnica jest chorobą zakaźną. Można zarazić się nią na kilka sposobów. Bardzo często – dotyczy to aż 80% przypadków zarażeń – to rodzice przekazują swoim dzieciom próchnicę. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy oblizują łyżeczkę lub smoczek, który następnie podają dziecku, albo gdy kosztują jego jedzenia, a potem karmią swoją pociechę tą samą łyżeczką.
Ale nie tylko dzieci są narażone na przejęcie od kogoś próchnicy – nawet i dorośli mogą się zarazić tą chorobą. Może do tego dojść na przykład wtedy, gdy skorzystają ze sztućców, które wcześniej były używane przez kogoś innego i nie zostały potem umyte. To samo zagrożenie wiąże się oczywiście z korzystaniem po kimś z tego samego talerza bądź szklanki. Niewątpliwie przykrą wiadomością jest, że zarazić się próchnicą można również poprzez pocałunki.
Próchnica – jak zapobiegać zarażeniu?
Odpowiedź na to pytanie jasno wynika z wymienionych wyżej sposobów, w jakie próchnica przenosi się na kolejne osoby. Oczywiście nie sposób całkowicie wyeliminować ryzyka zarażenia się próchnicą, można jednak je w znacznym stopniu zmniejszyć. Nie namawiamy do rezygnacji z pocałunków, ale jeśli chodzi o inne sposoby zarażania, to jak najbardziej można starać się ich unikać. Najlepiej więc nie używać po kimś sztućców, szklanek czy talerzy, a jeśli już trzeba to zrobić, to należy dopilnować, żeby zostały wcześniej dokładnie umyte. Rodzice nie powinni wkładać do ust łyżeczki czy smoczka, które zamierzają podać dziecku.
By zmniejszyć zagrożenie próchnicą, należy przykładać duża wagę do higieny jamy ustnej. Dokładne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie to absolutna podstawa. Szczególną uwagę trzeba poświęcić przestrzeniom międzyzębowym. Są one trudno dostępne, dlatego sama szczoteczka tutaj nie wystarczy – ważne jest także codzienne korzystanie z nici dentystycznej. Można też pomóc sobie irygatorem.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o próchnicy, zapraszamy do Nowego Orłowa – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.