Czy słyszałeś kiedyś o reendo? W dzisiejszym wpisie opowiemy, na czym polega ten zabieg i w jakich sytuacjach zaleca się jego przeprowadzenie.
Na czym polega reendo?
Reendo to nic innego jak powtórne leczenie kanałowe. Samo leczenie kanałowe stosuje się najczęściej w sytuacji zapalenia miazgi zęba. W wielu przypadkach stanowi ono jedyną możliwość, by uratować ząb.
Zabieg polega na otwarciu komory zęba i usunięciu z niej i z kanałów korzeniowych miazgi. Kanały zostają oczyszczone, poszerzone i zdezynfekowane, a następnie wypełnia się odpowiednim materiałem. Na zakończenie dokonuje się odbudowy korony zęba.
Kiedy konieczne jest reendo?
Wiemy już zatem, w jakich sytuacjach przeprowadza się leczenie kanałowe, ale co z reendo? Co sprawia, że zabieg trzeba powtórzyć? Otóż powtórne leczenie kanałowe przeprowadzamy w przypadku, gdy pierwsze z jakiegoś powodu zakończyło się niepowodzeniem i nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Jeżeli w przeleczonym kanałowo zębie pojawia się ból lub stan zapalny (czasami widoczny tylko na zdjęciu RTG), świadczy to o tym, że leczenie nie zostało przeprowadzone w pełni skutecznie.
Oznacza to, że część miazgi pozostała nieusunięta lub kanał został niewystarczająco zdezynfekowany. Może się to zdarzyć z różnych przyczyn. Winą można obarczyć ukryte kanały korzeniowe, które umknęły oku lekarza. Za niepowodzenie mogą odpowiadać też takie komplikacje jak perforacje korony i korzenia albo naruszenie korony powodujące infekcję bakteryjną.
Re-endo – jak przebiega zabieg?
Powtórne leczenie kanałowe nie odbiega zbytnio od pierwotnego, choć jest kilka różnic w procedurze. Niemniej pierwszym krokiem jak zawsze jest diagnostyka. Zdjęcie RTG pozwala lekarzowi ocenić sytuację i przygotować odpowiedni plan leczenia.
Na początku zabiegu, po podaniu znieczulenia, pojawia się pierwsza różnica między pierwotnym a powtórnym leczeniem kanałowym. W przypadku reendo zanim lekarz przystąpi do oczyszczania komory zęba i kanałów korzeniowych, musi usunąć materiały, które w leczeniu pierwotnym zostały wykorzystane do odbudowy zęba, a zatem wypełnienia, wkłady i uzupełnienia protetyczne.
Dalszy przebieg zabiegu jest już bardzo zbliżony do postępowania przy pierwotnym leczeniu – następuje dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów korzeniowych, co jednocześnie pozwala usunąć przyczynę stanu zapalnego. Na koniec dokonuje się ponownej odbudowy zęba.
Leczenie kanałowe w Nowym Orłowie
W przychodni Nowe Orłowo leczenie kanałowe – w tym również re-endo – przeprowadzamy z wykorzystaniem nowoczesnego mikroskopu stomatologicznego. Dzięki temu zabieg wykonujemy z większą precyzją, a to w naturalny sposób przekłada się i na większą skuteczność. Mikroskop zwiększa skuteczność leczenia kanałowego aż do 95%, tym samym pozwala ograniczyć do minimum ryzyko, że zabieg będzie wymagał powtórzenia.
Co więcej, dzięki większej precyzji działania możemy zawęzić pole zabiegowe. W ten sposób pozostawiamy nienaruszoną znacznie większą część zdrowych tkanek.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.