W dzisiejszym wpisie zajmiemy się problemem nadwrażliwości zębów. To częsta przypadłość, ale nie jesteś na nią skazany. Są sposoby, by sobie z nią poradzić.
Nadwrażliwość zębów – co to takiego?
Nadwrażliwość zębów polega na tym, że pewne czynniki, oddziałując na zęby, powodują ich krótkotrwały, intensywny ból. O jakich konkretnie czynnikach tu mowa? Można je podzielić na trzy grupy:
- termiczne – zęby bolą, gdy oddziałuje na nie niska lub wysoka temperatura, a więc na przykład, gdy oddychasz chłodnym powietrzem lub spożywasz zimne albo ciepłe pokarmy i napoje;
- chemiczne – ból zębów pojawia się na przykład, gdy jesz lub pijesz coś słodkiego albo kwaśnego;
- dotykowe – ból daje o sobie znać na przykład, gdy szczotkujesz zęby
Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?
Przyczyną nadwrażliwości jest utrata tkanek twardych zęba. Nadwrażliwość często towarzyszy odsłonięciu szyjek zębowych lub starciu powierzchni zębów. Zębina to tkanka, która w prawidłowych warunkach jest chroniona przez inne tkanki zęba. Jednak w pewnych sytuacjach dochodzi do ubytków szkliwa i tkanki pokrywającej zębinę korzeniową. W takich przypadkach zębina zostaje odsłonięta. W otwartych kanalikach zębinowych biegną wypustki nerwowe miazgi, które są teraz narażone na działanie czynników zewnętrznych. I to właśnie jest przyczyną doświadczania ostrego, krótkiego bólu.
Nadwrażliwość zębów może być spowodowana m.in.działaniem kwasów (erozja) i mechanicznym uszkodzeniem tkanek twardych (abrazja). Oto jak do tego dochodzi:
- kwasy – ich działanie niszczy szkliwo. Kwasy mogą mieć pochodzenie wewnętrzne (na przykład w przypadku takich schorzeń jak refluks żołądkowo-przełykowy czy bulimia) lub zewnętrzne (są dostarczane z pokarmem, takim jak owoce, soki, napoje gazowane i izotoniczne, piwo, wino czy kawa);
- czynniki mechaniczne – do ubytków szkliwa może prowadzić między innymi niewłaściwe mycie zębów, na przykład zbyt intensywne szczotkowanie, używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu czy pasty o zbyt dużym współczynniku ścieralności.
Nadwrażliwość zębów – co możesz zrobić?
Jednym ze sposobów na zniwelowanie nadwrażliwości zębów jest stosowanie specjalnych past, na przykład zawierających hydroksyapatyt, azotan potasu, argininę lub fluorek cyny. Działanie niektórych z nich opiera się na zmniejszeniu przewodnictwa nerwówego natomiast inne zamykają ujście kanalików zębinowych. Niezależnie od metody działania mają przynieść jeden efekt – wyeliminować odczucia bólowe związane z nadwrażliwością zębów.
Trzeba też dopilnować, by prawidłowo myć zęby. Nie wkładaj w to zbyt dużej siły (w tej czynności liczy się technika, a nie siłą), nie używaj szczoteczki o zbyt twardym włosiu.
Jeżeli domowe środki nie pomogą, po pomoc powinieneś zwrócić się do stomatologa. Najważniejsze będzie znalezienie przyczyny pojawienia się nadwrażliwości. Ponadto lekarz może wdrożyć profesjonalne leczenie. Możliwości są różne – od środków remineralizujących po rekonstrukcję ubytków szkliwa za pomocą materiału kompozytowego.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nadwrażliwości zębów, zapraszamy do Nowego Orłowa. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 531 350 003 lub wypełniając formularz.